Agroforestry Seminar Series
«Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի հետ համատեղ սկսում է ագրոանտառային տնտեսության վերաբերյալ սեմինարաշար:
Սեմինարների ընթացքում բանախոսները կներկայացնեն Եվրոպայում, Կենտրոնական Ասիայում և Լատինական Ամերիկայում իրենց հետազոտությունների արդյունքները: Ուշադրություն կդարձվի Հայաստանի հետ նմանություն ունեցող կլիմայական և բնական պայմաններին, տրամադրելով մոտեցումներ և լուծումներ, որոնք կարող են նպաստել Հայաստանում չմշակվող հողերի կայուն օգտագործմանը:
Սեմինարները կրելու են պարբերական բնույթ (ամիսը մեկ անգամ): Դրանց շրջանակում նախատեսվում է աստիճանաբար խորացնել պատկերացումներն ագրոանտառային տնտեսության կոնկրետ թեմաների մասին: Առաջին սեմինարի նպատակն է ներկայացնել ընդհանուր ակնարկ ագրոանտառային տնտեսության և դրա առանձնահատկությունների մասին։
Սեմինարի ընթացքում անդրադարձ է կատարվելու ագրոանտառային տնտեսության ընդհանուր ասպեկտներին՝ հայեցակարգ, դիզայն, ինչպես նաև էկոհամակարգային ծառայություններ: Առաջին սեմինարի բանախոսը Ռայն-Վաալի համալսարանի պրոֆեսոր Դիտրիխ Դարրն է։
Որպես մասնագետ և գիտնական, պրոֆեսոր Դիտրիխ Դարրը հիմնականում կենտրոնացել է տարածաշրջանային արտադրական տնտեսական ցիկլերի խթանման վրա` աշխատելով գյուղատնտեսական և անտառային տնտեսությունից ստացվող արտադրանքի վերամշակման և մարքեթինգի ոլորտում: Պրոֆ․ Դարրը հողերի կայուն օգտագործման վերաբերյալ հետազոտական ծրագրեր է իրականացրել Եթովպիայում, Քենիայում և Լաոսում: Նա դասավանդել է Քենիայի Մոյ համալսարանում գյուղական տարածքներում խորհրդատվության առանձնահատկությունների վերաբերյալ:
Պրոֆ․ Դարրն ուսանել է անտառագիտություն և արևադարձային անտառաբուծություն Գերմանիայի Շվարցբուրգի կիրառական գիտությունների և Դրեզդենի համալսարաններում: Դոկտորի գիտական կոչում է ստացել Դրեզդենի համալսարանում՝ պաշտպանելով ատենախոսություն «Արևելյան Աֆրիկայում ագրոանտառային նորարարությունների խթանում» թեմայով։ 2012 թվականից Ռայն-Վաալի համալսարանի պրոֆեսոր է՝ ագրոբիզնեսի ուղղությամբ։
Առաջին սեմինարը կկայանա ապրիլի 11-ին՝ ժամը 15։00-ին, ՀԱԱՀ Ագրի-Թեք Ինկուբատոր լսարանում։ Սեմինարի ընթացքում կտրամադրվի անգլերեն-հայերեն-անգլերեն համաժամանակյա թարգմանություն: Մուտքն ազատ է, սակայն մասնակիցների քանակը սահմանափակ է։ Կարող եք գրանցվել մինչև ապրիլի 7-ը։ Գրանցման համար սեղմեք այստեղ։

Agroforestry Seminar
"Shen" charitable non-governmental organization and the Armenian National Agrarian University are starting a series of seminars on agroforestry.
During the seminars, the speakers will present the results of their research in Europe, Central Asia, and Latin America, paying attention to climatic and natural conditions similar to Armenia. Thus, they will provide approaches and solutions to contribute to the sustainable use of uncultivated land in Armenia.
The seminars will be held regularly - once a month. English-Armenian-English simultaneous translation will be provided during the seminar. The aim is to deepen the understanding of the specific topics of agroforestry gradually.
The purpose of the first seminar is to present a general overview of agroforestry and its features. During the seminar, the speaker will address general aspects of agroforestry: concept, design, and ecosystem services. The speaker of the first seminar is Professor Dietrich Darr of Rhine-Waal University.
Prof. Dietrich Darr studied forestry and tropical forestry at the University of Applied Sciences Schwarzburg and TU Dresden. He conducted research projects on sustainable land use in Ethiopia, Kenya, and Laos. At Moi University in Kenya, Prof. Darr held a teaching position in rural extension. He received his doctorate from TU Dresden with a dissertation on promoting agroforestry innovations in East Africa. In addition to his teaching and research activities, Prof. Dietrich Darr provides consulting services to companies and organizations in the agro-food sector and other clients. Prof. Darr regularly publishes in his area of expertise.
The first seminar will take place on April 11, at 03:00 PM, at AgriTech Incubator, ANAU. The number of participants is limited. Those who want to participate may register here. Registration will be open by April 07.