Agroforestry Seminar Series
«Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության և Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի համատեղ իրականացվող ագրոանտառաբուծության սեմինարաշարի հերթական սեմինարի թեման է «Կայուն գյուղատնտեսության խթանումն ագրոանտառաբուծության միջոցով․ «Ackerbau(m)» ծրագրի ռազմավարությունն ու բացահայտումները»։
«Ackerbau(m)» ծրագիրը կայուն գյուղատնտեսական նախաձեռնություն է, որը  նախաձեռնել է Էբերսվալդեի կայուն զարգացման համալսարանը 2017թ․-ին: Ծրագրի հիմնական նպատակն է խթանել ագրոանտառաբուծությունը Գերմանիայում: Այն իրենից ներկայացնում է ագրոանտառաբուծության երկու փորձադաշտ, որտեղ ներկայացված է ծառերի և թփերի բազմազան տեսականի, ինչպես նաև ինտեգրված ուսումնասիրության մոդուլ: Այս մոդուլն ուսանողներին հնարավորություն է տալիս հետազոտություններ անցկացնել փորձադաշտերի վերաբերյալ և համապարփակ պատկերացում կազմել ագրոանտառաբուծության վերաբերյալ:
Սեմինարի խոսնակ Լեա Մարտետչլագերը  կներկայացնի «Ackerbau(m)» ծրագրի ամփոփումը՝ ներառյալ վերջին հինգ տարիների հետազոտության արդյունքները: Լեան հանդիսանում է «Ackerbau(m)» ծրագրի թիմի անդամ 2021 թվականից: Նա սովորում է Միջազգային անտառային էկոհամակարգերի կառավարում Էբերսվալդեի կայուն զարգացման համալսարանում: Ուսումնառությունից առաջ և ընթացքում նա ագրոանտառաբուծության գործնական փորձ է ձեռք բերել Իսպանիայում, Նեպալում և Գերմանիայում տեղակայված ագրոանտառային տարբեր ծրագրերում:
Սեմինարը տեղի կունենա հունիսի 13-ին՝ ժամը 15։00-ին, ՀԱԱՀ ԱգրիԹեք Ինկուբատոր լսարանում տեսակապով (Zoom)։ Սեմինարի լեզուն անգլերենն է՝ համաժամանակյա հայերեն թարգմանությամբ։ Մասնակցության համար գրանցվեք մինչև հունիսի 10-ը՝ առցանց։

Agroforestry Seminar Series
Promoting Sustainable Agriculture through Agroforestry: The Ackerbau(m) Project's Strategies and Findings
The topic of the next seminar on the Agroforestry seminar series held jointly by "Shen" NGO and Armenian National Agrarian University is "Promoting Sustainable Agriculture through Agroforestry: The Ackerbau(m) Project's Strategies and Findings."
The Ackerbau(m) project is a sustainable agriculture initiative led by the University for Sustainable Development in Eberswalde, Germany. The primary objective of the project is to promote agroforestry practices in Germany. The project encompasses two agroforestry test plots that feature a diverse range of trees and shrubs and an integrated study module. This module enables students to research the test plots and gain a comprehensive understanding of agroforestry practices. This seminar will provide an overview of the Ackerbau(m) project, including the latest research findings from the now five-year-old initiative.
The speaker of the seminar is Lea Martetschläger. She has been part of the team of the Ackerbau(m) project since 2021. In addition, she is pursuing a degree in International Forest Ecosystem Management at Eberswalde. Prior to and during her studies, she gained practical experience in various agroforestry projects located in Spain, Nepal, and Germany.
The seminar will take place via Zoom on June 13, at 15:00, at the AgriTech Incubator, ANAU. The language of the seminar is English, with simultaneous Armenian translation. Registration is online.