Մեկնարկեց «FORACCA» ծրագրի հիմնական փուլը
2025 թվականի մարտին մեկնարկեց Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության կողմից ֆինանսավորվող «Հայաստանում անտառների վերականգնում և կլիմայի փոփոխություն» (FORACCA) ծրագրի հիմնական փուլը, որը նշանակալից քայլ է Հայաստանի անտառային լանդշաֆտների բարելավման և կլիմայական դիմակայունության ամրապնդման ուղղությամբ։ Ծրագրի հիմնական փուլը կտևի մինչև 2028 թվականի դեկտեմբերը:
Ծրագիրն իրականացնում են Հայաստանի անտառային դաշինքի անդամ կազմակերպությունները։
«Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը, որպես ծրագրի գլխավոր գործընկեր, նպատակ ունի զարգացնելու ագրոանտառաբուծական նորարարական պրակտիկան Հայաստանում: Ծրագրի շրջանակներում «Շեն»-ը ՀՀ հինգ մարզերում կհիմնի ընդհանուր 60 հա ագրոանտառային համակարգեր և դաշտապաշտպան անտառաշերտեր: Այդ տարածքները ներառում են Շիրակի մարզի Մեծ Մանթաշ, Արագածոտնի մարզի Թթուջուր, Լոռու մարզի Լեռնավան, Սյունիքի մարզի Բալաք և Արարատի մարզի Վեդի խոշորացված համայնքի բնակավայրերը: Հայաստանում առաջին անգամ ագրոանտառային համակարգը հաջողությամբ հիմնվել է «Շեն»-ի կողմից 2024 թվականին Լոռու մարզի Շենավան գյուղի 7 հա տարածքում:
Ագրոանտառային համակարգում անտառային և գյուղատնտեսական կուլտուրաների համատեղումը խթանում է էկոհամակարգի դիմակայունությունը՝ միաժամանակ ստեղծելով տնտեսական հնարավորություններ համայնքների համար: Ինչպես ցույց է տվել «Շեն»-ի փորձը, այս մոտեցումը ստեղծում է երկուստեք շահեկան իրավիճակ: Տնտեսական շահի առկայության դեպքում համայնքներն ավելի պատրաստակամ են չմշակվող հողատարածքները հատկացնել անտառապատման նպատակով:
«Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունը կիրականացնի երեք տարբեր բաղադրիչ։ Այս տարվա գարնանը Լեռնաջուր 4 անտառապատման տարածքում կիրականացվի 320 հեկտարի տնկում ստանդարտ մեթոդով։ Հաջորդ տարիներին Շիրակամուտի անտառապատման տարածքում կաթիլային ոռոգմամբ կտնկվի ևս 10 հա՝ ներառելով բարձրարժեք անտառային ծառատեսակներ: Այս մեթոդն արդեն հաջողությամբ փորձարկվել է կազմակերպության կողմից 2 հեկտարի վրա։ Վերջապես, երրորդ բաղադրիչը անտառի վերափոխման աշխատանքներն են դեգրադացված մոնոմշակութային սոճու անտառի 50 հեկտարի վրա՝ տնկելով սաղարթավոր անտառային ծառերի և թփերի տարբեր տեսակներ: Բացի այդ, այս գարնանից սկսած 2023 թվականին Լեռնաջուր 1 և 2-ում տնկված երիտասարդ անտառի 140 հեկտարի վրա կիրականացվեն խնամքի կարևոր աշխատանքներ։
«ԷՅ ԹԻ ՓԻ» բարեգործական հիմնադրամը Շիրակի մարզի Մեծ Սարիար համայնքում 2025-2028թթ․-ին կիրականացնի 100 հեկտար անտառտնկում և 200 հեկտար արոտավայրերի վերականգնում։ Նախաձեռնության շրջանակում ակնկալվում է համայնքի շուրջ 100-150 բնակիչների ապահովել ծառատունկի և խնամքի սեզոնային աշխատանքներով։ Ավելին, կազմակերպության «Տնամերձ տնկարաններ» ծրագիրը կաջակցի 50 շահառու ընտանիքների Շիրակի, Լոռու և Տավուշի մարզերում՝ ընդլայնելով ծրագրի սոցիալական աջակցության բաղադրիչի ազդեցությունը։ Ընդհանուր առմամբ, նախաձեռնությունը կամրապնդի համայնքի ներուժը՝ դիմակայելու կլիմայի փոփոխությանը, զարգացնելու անտառների կայուն կառավարման և թիրախ համայնքում կլիմայախելամիտ գործելակերպի կիրառման կարողունակությունը:
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) FORACCA ծրագրի շրջանակներում կվերականգնի 230 հա դեգրադացված հողատարածք Հայաստանի Վայոց ձորի մարզում՝ կիրառելով բնիկ ծառատեսակների աճեցման թիրախային հայեցակարգային մեթոդը: Պահպանության ոլորտում որպես առաջատար կազմակերպություն՝ FPWC-ն հանձնառու է կենսաբազմազանության և էկոհամակարգերի դիմակայունության բարձրացմանը: Անտառվերականգնման աշխատանքները կիրականացվեն FPWC-ի կողմից մասնավոր պահպանվող Կովկասյան վայրի բնության ապաստարանի մաս հանդիսացող համայնքային հողերում՝ ապահովելով վերականգնված անտառի երկարաժամկետ պաշտպանությունը և կայուն կառավարումը:
Վերոնշյալ կազմակերպությունների համատեղ ջանքերով կստեղծվի Հայաստանի անտառային դաշինքի քարտուղարությունը։ Այն ձեռնամուխ կլինի Հայաստանի անտառածածկույթի վերականգնման և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ու մեղմացման քաղաքականությունների բարելավմանը:
FORACCA-ի գործարկմամբ Հայաստանը վճռորոշ քայլ է կատարում կլիմայական դիմակայունության և կայուն ապագայի ուղղությամբ: Ծրագիրը սերտորեն կաշխատի ազգային և տեղական շահագրգիռ կողմերի հետ՝ երկարաժամկետ ազդեցություն և հաջողություն ապահովելու համար: Այն միավորում է Շվեյցարիայի ժամանակակից գիտական միտքը՝ օգտագործելով անտառների, լանդշաֆտի և կլիմայի հետազոտությունների ավելի քան մեկդարյա փորձը:
«Հայաստանում անտառների վերականգնում և կլիմայի փոփոխություն» (FORACCA) ծրագիրն աջակցում է անտառների վերականգնմանը և նպաստում է Հայաստանում կլիմայի փոփոխության հարմարվողականությանը: Ծրագիրը համաֆինանսավորվում է Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության (SDC) և Հայաստանի անտառային դաշինքի անդամ չորս իրականացնող կազմակերպությունների՝ «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության, «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության, «Էյ-Թի-Փի» բարեգործական հիմնադրամի և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի կողմից:

Launch of the Main Phase of the FORACCA Project
The main phase of "Forest Restoration and Climate Change in Armenia" (FORACCA) project, funded by the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC), was launched in March 2025, marking a significant step towards enhancing Armenia’s forest landscapes and strengthening climate resilience. The duration of this project phase will be until December 2028.
The project is implemented by the four members of the Forest Alliance of Armenia.
“Shen” charitable non-governmental organisation, as the project lead, aims at advancing innovative agroforestry practices in Armenia. Within the project “Shen” NGO will establish 60 hectares of agroforestry systems and windbreaks across five marzes, RA. These areas include Mets Mantash in Shirak, Ttujur in Aragatsotn, Lernavan in Lori, Balak in Syunik, and settlements within the Vedi consolidated community in Ararat. The agroforestry system has been successfully pioneered by “Shen” NGO on a 7-hectare site in Shenavan village, Lori marz, in 2024.
By combining the planting of trees and other woody plants with sustainable agricultural production, agroforestry will enhance ecosystem resilience while generating economic opportunities for local communities. As Shen NGO’s experience has shown, this approach creates a win-win situation. Communities are more willing to allocate previously uncultivated land for forest restoration when it aligns with economic benefits.
“My Forest Armenia” environmental non-governmental organization will implement three different components: starting this spring, the organization will begin afforestation of 320 ha in Lernajour 4, using the standard method. In the following years, another 10 ha will be planted using drip irrigation in the Shirakamut afforestation area, including the planting of high-value forest tree species among others. This method was already successfully tested by the organization on a 2 ha site. Finally, the third component is forest transformation work on 50 ha of a degraded monoculture pine forest by enriching the site with various deciduous forest tree and shrub species. In addition, starting this spring, important maintenance work will be carried out on 140 ha of a young forest planted in Lernajour 1 & 2 in 2023.
"Armenia Tree Project" (ATP) charitable foundation will undertake 100 hectares of afforestation and 200 hectares of pasture restoration in Mets Sariar (Shirak Marz) from 2025 to 2028. The initiative is expected to provide seasonal employment to 100-150 individuals from local communities engaging them in afforestation and soil management activities. Additionally, ATP`s "Backyard Nurseries" program will support 50 beneficiary families in Shirak, Lori, and Tavush marzes, integrating a strong social support component into the initiative. Overall, the project will enhance local capacity to address climate change, sustainable forest management and integration of climate-smart practices in the target community.
Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Properties (FPWC) will reforest 230 hectares of degraded land in Armenia’s Vayots Dzor region under the FORACCA project, with native tree species cultivated using Target Plant Concept methodology. As a leading conservation organization, FPWC is committed to enhancing biodiversity and ecosystem resilience. The reforestation efforts will occur on communal lands that are part of the privately protected Caucasus Wildlife Refuge, managed by FPWC, ensuring long-term protection and sustainable management of the restored forest.
A dedicated Secretariat to the Forest Alliance of Armenia will be established through collaborative efforts of the above-mentioned organisations, representing the Forest Alliance and advancing policy improvements in forest landscape restoration and climate change adaptation and mitigation.
With the launch of FORACCA, Armenia takes a crucial step toward a more sustainable and climate-resilient future. The project will work closely with national and local stakeholders to ensure long-term impact and success. The project integrates cutting-edge scientific knowledge from Switzerland, leveraging over a century of expertise in forest, landscape, and climate research.
“The Forest Restoration and Climate Change in Armenia” (FORACCA) project supports forest restoration efforts and contributes to climate change adaptation in Armenia. The project is funded by the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC) and co-funded by the four implementing organizations under the Forest Alliance of Armenia, including Shen NGO, Armenia Tree Project NGO (ATP), My Forest Armenia NGO (MFA), and Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC). The project is implemented in collaboration with the Swiss Federal Institute for Forest, Snow, and Landscape Research (WSL) and the UN Food and Agriculture Organization (FAO).