Անտառային փորձագետ Թոբիաս Կյունհանսը «Շեն» ԲՀԿ անտառային և ագրոանտառային տարածքներում
«Շեն» ԲՀԿ-ն հյուրընկալեց Շվեյցարիայի անտառային, ձյան և լանդշաֆտային հետազոտությունների դաշնային ինստիտուտի (WSL) անտառային կառավարման փորձագետ Թոբիաս Կյունհանսին Հայաստանում։
Հայաստան այցելելուց առաջ Թոբիասն առցանց հանդիպում էր ունեցել «Շեն» ԲՀԿ-ի թիմի անդամների հետ՝ քննարկելու անտառային և ագրոանտառային տարածքների կառավարման հետ կապված մարտահրավերները և նախնական պատկերացում կազմելու տեղական համատեքստի մասին։ Արդեն Հայաստանում գտնվելու երկու շաբաթվա ընթացքում նա կազմակերպության երեք աշխատակիցների ուղեկցությամբ այցելեց «Շեն» ՀԿ-ի անտառային տարածքներից երկուսը և ագրոանտառային տարածքներից մեկը։
Այս այցը կազմակերպվել էր WSL-ի կողմից «Հայաստանում անտառների վերականգնում և կլիմայի փոփոխություն» (FORACCA) ծրագրի շրջանակում։ Ինչպես հայտնի է, «Շեն» ԲՀԿ-ն պատասխանատու է այս ծրագրի ագրոանտառային բաղադրիչի իրականացման համար։ Թոբիասի այս այցի նպատակն էր տեղեկություններ հավաքել «Շեն» ԲՀԿ-ի կողմից ստեղծված անտառային ու ագրոանտառային տարածքների վերաբերյալ և առաջարկություններ մշակել ծառատունկի ու հետագա խնամքի աշխատանքների ռազմավարության վերաբերյալ։
Ձորագլուխ, Թթուջուր և Շենավան կատարած այցելությունների ընթացքում Թոբիասն անձամբ դիտարկեց Հայաստանում համայնքային հողերում ծառատունկի հետ կապված տարբեր մարտահրավերները, այդ թվում՝ սոցիալական, կլիմայական և հողային սահմանափակումները։ Հայաստանում ծառատունկի ավանդական գործելակերպը հասկանալու նրա մեծ հետաքրքրությունը հանգեցրեց «Շեն» ԲՀԿ թիմի հետ խորը քննարկումների։
Թոբիասն այժմ կվերադառնա Շվեյցարիա՝ Հայաստանից արժեքավոր դիտարկումներով և փորձով։ Մենք անհամբեր սպասում ենք նրան հաջորդ տարի կրկին դիմավորելուն և նոր մոտեցումներից ու մեթոդներից օգտվելուն, որոնք կօգնեն մեզ բարելավել տնկման ընթացակարգերը և ապահովել գյուղատնտեսական անտառտնտեսության նախագծերի երկարաժամկետ կայունությունը ամբողջ Հայաստանում։
«Հայաստանում անտառների վերականգնում և կլիմայի փոփոխություն» (FORACCA) ծրագիրը համաֆինանսավորվում է Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության (SDC) և Հայաստանի անտառային դաշինքի անդամ չորս իրականացնող կազմակերպությունների՝ «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության, «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության, «Էյ-Թի-Փի» բարեգործական հիմնադրամի և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի կողմից։ Ծրագրի իրականացման գործընկերն է նաև Անտառների, ձյան և լանդշաֆտային հետազոտությունների շվեյցարական դաշնային ինստիտուտը (WSL):

Forest Expert Tobias Kühnhanss at “Shen” NGO Forest and Agroforest Sites
“Shen” NGO had the pleasure of welcoming Tobias Kühnhanss, a forest management expert from the Swiss Federal Institute for Forest, Snow and Landscape Research (WSL), to Armenia.
Before his trip, Tobias met online with the “Shen” NGO team to discuss the challenges faced in managing forest and agroforest sites and to gain an initial understanding of the local context. During his two-week stay in Armenia, he visited two of the “Shen” NGO forest sites and one agroforest site, accompanied by three staff members from the organization.
Forest Expert Tobias Kühnhanss to “Shen” NGO Forest and Agroforest Sites
This visit was organized as part of WSL’s contribution to the "Forest Restoration and Climate Change in Armenia" (FORACCA) project, funded by the Swiss Development Cooperation (SDC). “Shen” NGO is responsible for implementing the agroforestry component of this project. The purpose of this first field visit was for Tobias to gather insights on the existing forest and agroforest sites established by the “Shen” NGO, and to develop recommendations for future tree planting and maintenance strategies.
Visit of Tobias
During his visits to the Dzoraglukh, Ttujur, and Shenavan sites, Tobias observed firsthand the various challenges of planting trees on community lands in Armenia, including social, climatic, and soil-related constraints. His keen interest in understanding traditional tree-planting practices in Armenia led to insightful discussions with the “Shen” NGO team.
Tobias will now return to Switzerland with valuable observations and experiences from Armenia. We look forward to welcoming him again next year and to benefiting from new approaches and techniques that will help us improve our planting protocols and ensure the long-term sustainability of agroforestry projects across Armenia.