Lernavan Youth in Aragyugh
Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության կողմից ֆինանսավորվող «Հայաստանում անտառների վերականգնում և կլիմայի փոփոխություն» (FORACCA) ծրագրի շրջանակում Սպիտակ խոշորացված համայնքի Լեռնավան բնակավայրում հիմնվելու է ագրոանտառ։ Այս կապակցությամբ համայնքում ստեղծվել է նախաձեռնող խումբ, որի անդամներն են նաև համայնքի ակտիվ երիտասարդները։ Խումբն արդեն սկսել է ուսումնասիրել ագրոանտառաբուծական համակարգի առանձնահատկությունները և «Շեն» ԲՀԿ մասնագետների ուղղորդմամբ որոշել համապատասխան ծառատեսակներն ու մշակաբույսերը։
Հուլիսի վերջին Լեռնավանի ագրոանտառի նախաձեռնող խմբի երիտասարդների համար այցելություն կազմակերպեցինք «Նաիրիան»-ի համագործակցությամբ։ Նաիրիանի դաշտերը և արտադրամասը գտնվում են Արագյուղում, որտեղ նաև ստեղծվում է իրենց արտադրանքը՝ բույսերի մշակումից, եթերայուղի ստացումից, խնամքի միջոցների բանաձևերի մշակումից մինչև փաթեթավորում:
Այս այցի ընթացքում «Նաիրիանի» աշխատակիցները Լեռնավանի երիտասարդներին ուղեկցեցին նարդոսի ծաղկած դաշտերը։ Հենց տեղում ներկայացրեցին բույսը և դրա աճեցման ու մշակման առանձնահատկությունները։ Այցելության ավարտին երիտասարդները հնարավորություն ունեցան ուղղելու նաև իրենց հարցերը, որոնց սիրով պատասխանեցին «Նաիրիանի» աշխատակիցները։
Հայաստանում անտառների վերականգնում և կլիմայի փոփոխություն» (FORACCA) ծրագիրը համաֆինանսավորվում է Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության (SDC) և Հայաստանի անտառային դաշինքի անդամ չորս իրականացնող կազմակերպությունների՝ «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության, «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության, «Էյ-Թի-Փի» բարեգործական հիմնադրամի և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի կողմից։ Ծրագրի իրականացման գործընկերն է նաև Անտառների, ձյան և լանդշաֆտային հետազոտությունների շվեյցարական դաշնային ինստիտուտը (WSL):

Lernavan Youth in Aragyugh
“The Forest Restoration and Climate Change in Armenia” (FORACCA) project funded by the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC), an agroforest will be established in the Lernavan settlement of the Spitak enlarged community. In this regard, an initiative group has been established in the community, with members who are also the active youth of the community. The group has already begun to study the peculiarities of the agroforestry system and, under the guidance of specialists from the “Shen” NGO, determine the appropriate tree species and crops.
At the end of July, we organized a visit for the youth from the Lernavan agroforest initiative group in cooperation with “Nairian”. The Nairian farm and laboratory are located in Aragyugh, where the whole production process is conducted: from beginning to end: plant cultivation, essential oil distillation, cosmetic formulation, and packaging.
During this visit, “Nairian” employees accompanied the youth of Lernavan to the blooming lavender fields. They presented the plant and the peculiarities of its cultivation right in the field. At the end of the visit, the young people also had the opportunity to ask their questions, which were gladly answered by the employees of “Nairian”.