Yeghnajur Summer Camp
«Վերադարձ դեպի բնություն» ծրագիրն այս տարի մեկնարկեց հուլիսի 19-ին՝ «Շեն Ֆրանսիա» կազմակերպության ֆինանսական աջակցության շնորհիվ։
Yeghnajur Summer Camp 2025
Ծրագրի հիմնական նպատակը Շիրակի մարզի անապահով ընտանիքների երեխաների համար ամառային ճամբարի կազմակերպումն է։ Այն իրականացվում է Եղնաջուր բնակավայրում՝ Հայ առաքելական եկեղեցու Շիրակի թեմի աջակցությամբ։
Ճամբարը երեխաներին հյուրընկալում է երկու հերթափոխով՝ յոթական օրով։ Երեխաների հավաքագրումն իրականացնում է Շիրակի թեմի մշակութային կենտրոնը։ Այս տարի ճամբարում իրենց ամառային հանգիստն անցկացրեցին Շիրակի մարզի տարբեր բնակավայրերից հավաքագրված 55 երեխաներ, որոնցից 13-ը՝ Շիրակի թեմի բարերար նորվեգացի Օլա Սիմոն Օստտվեիտի հովանավորությամբ։
Ինչպես ամեն տարի, այս անգամ նույնպես երեխաներն իրենց առօրյան անցկացրեցին շատ բուռն` մասնակցելով ակտիվ խաղերի ու արշավների, առաջին բուժօգնության, զինվորական պատրաստության, կրոնի, օտար լեզուների, բնապահպանության, սպորտի և այլ դասերի։ Երեխաները հատկապես տպավորված էին «Աղավնաբազե» որսորդմիության նախագահ Հովհաննես Խնուսյանի կողմից «Ձկնորսություն Հայաստանում» թեմայով անցկացրած սեմինարով։
Այս տարի ճամբարի ջոկատավարներին էին միացել նաև կամավորներ Նանե Ափրիկյանը, Միքայել Մուրադյանը և ֆրանսահայ Ռոզի Մանարյանը։ Նրանք նույնպես երեխաների առօրյան հագեցած էին դարձնում․ Նանեն՝ նկարչության, Ռոզին՝ ֆուտբոլի և ֆրանսերենի, իսկ Միքայելը՝ ձիավարության պարապմունքներով, որոնք արդեն պարտադիր են դարձել ճամբարի երեխաների համար։
Ճամբարական օրերն ավելի հետաքրքիր դարձրեցին արշավները դեպի Սբ․ Սարգիս Եկեղեցի, Վիշապաքար, Արփի լիճ և այլուր։ Արշավներից մեկի ժամանակ երեխաներն իրենց նախապես պատրաստած «երազանքի նավակները» բաց թողեցին Եղնաջուր գետը։
«Վերադարձ դեպի բնություն» ճամաբարի ավանդույթի համաձայն երկու հերթափոխն էլ ավարտվեց հրաժեշտի խարույկով, որի շուրջ երեխաները երգում էին, պարում ու կիսում իրենց անմոռանալի տպավորություններն ու հիշողությունները ճամբարից։

Yeghnajur Summer Camp
The “Back to Nature” project launched this year on July 19, thanks to the financial support of “Chene France”.
Yeghnajur Summer Camp 2025
The project aims to organize a summer camp for children from vulnerable families of Shirak Marz. This yearly project is implemented in Yeghnajur village with the support of the Shirak Diocese of the Armenian Apostolic Church.
The camp accommodates children in two shifts, each lasting seven days. The Shirak Diocese Cultural Center recruits the children. This year, 55 children, recruited from various settlements in Shirak Marz, spent their summer vacation at the camp. From them, 13 were sponsored by Ola Simon Osttveit, the Norwegian benefactor of the Shirak Diocese.
As every year, the children spent their days at the camp with great intensity, participating in active games and hikes, as well as classes such as first aid, military training, religion, foreign languages, environmental protection, sports, and others. The children were especially impressed by the seminar on “Fishing in Armenia” held by Hovhannes Khnusyan, the president of the “Aghavnabaze” hunting association.
This year, the camp leaders were also joined by volunteers Nane Aprikyan, Mikael Muradyan, and French-Armenian Rosie Manaryan. They also enriched the children’s daily lives: Nane with drawing, Rosie with football and French, and Mikael with horse riding lessons, which have now become regular for the children of the camp.
The camp days were made more interesting by hikes to St. Sargis Church, Vishapakar, and elsewhere. During one of the excursions, the children launched their previously prepared “dream boats” into the Yeghnajur River.
Keeping with the tradition of the "Back to Nature" summer camp, both shifts ended with a farewell bonfire, around which the children sang, danced, and shared their unforgettable impressions and memories from the camp.